Cannelloni, czyli makaron z wnętrzem

Cannelloni, czyli makaron z wnętrzem

Cannelloni, czyli makaron z wnętrzem
autorem artykułu jest Ada Sagała

Chyba każdy lubi od czasu do czasu zjeść włoską potrawę. Większość z nich to makarony różnego rodzaju połączone z pysznymi sosami. Mogą być mięsne albo wegetariańskie, składać się z samych serów albo mieć dodatek owoców morza.
Spaghetti, lasagne i... cannelloni, czyli świat włoskich smaków.

Cannelloni zawdziÄ™cza swojÄ… nazwÄ™ wÅ‚oskiemu sÅ‚owu, które oznacza „dużą rurÄ™”, można je również tÅ‚umaczyć jako „duża piszczaÅ‚ka”.
Zgodnie z tym drugim tÅ‚umaczeniem amerykaÅ„ski kompozytor Peter Schickele zamówiÅ‚ nieugotowanÄ… tubÄ™ makaronu, nazwaÅ‚ jÄ… „tuba mirum” i używa jako instrumentu. Podobno pusty makaron peÅ‚ni w jego muzyce rolÄ™ trÄ…bki.

Cannelloni to makaron o ksztaÅ‚cie walca pustego w Å›rodku. Ma zazwyczaj okoÅ‚o 7 – 10 cm dÅ‚ugoÅ›ci. Jego puste wnÄ™trze zachÄ™ca do wypeÅ‚nienia go jakimÅ› farszem. NajsÅ‚awniejszy Å›rodek to po prostu pomidory, cebula, czosnek i mielone miÄ™so. Cannelloni polewamy jeszcze sosem z mleka i sera ricotty, przekÅ‚adamy kawaÅ‚kami pomidorów i pieczemy.
To pyszna propozycja dla tych, którzy lubią aromatyczną włoską kuchnię.

Historia tego dania zaczyna siÄ™ jeszcze w XIX stuleciu, bo wÅ‚aÅ›nie wtedy w Neapolu rodzi siÄ™ Nicola Federico – kucharz i wynalazca cannelloni. Jako mÅ‚ody chÅ‚opak przeniósÅ‚ siÄ™ z Neapolu do Sorrento i poÅ›lubiÅ‚ mÅ‚odÄ… dziewczynÄ™ – FortunatÄ™ Scarpati. ZaczÄ…Å‚ pracować w restauracji La Favorita i wÅ‚aÅ›nie tam w 1907 roku wpadÅ‚ na pomysÅ‚ cannelloni. Nicola pracowaÅ‚ w tej restauracji przez 31 lat i staÅ‚ siÄ™ sÅ‚awny na caÅ‚e WÅ‚ochy dziÄ™ki potrawie, którÄ… wymyÅ›liÅ‚.

W czasie II Wojny Światowej wielu mieszkańców Neapolu uciekało przed bombardowaniami do Sorrento. Dzięki napływowi ludzi cannelloni stawało się coraz bardziej popularne, szczególnie jako danie na niedzielne obiady. W restauracji La Favorita w ciągu zaledwie jednego dnia zjadano 120 kg samego makaronu cannelloni, nie licząc farszu!

Restauracja miaÅ‚a także specjalistkÄ™ od sosów do makaronu – LuisellÄ™ Romano. Każdego dnia obieraÅ‚a pomidory ze skórki i kÅ‚adÅ‚a je w naczyniach na sÅ‚oÅ„cu, aby obeschÅ‚y. Do pomidorów dodawaÅ‚a kopru, cebuli, czosnku, oliwy z oliwek i miÄ™sa (zawsze wieprzowiny albo woÅ‚owiny).
Sekret sosu Luiselli tkwił w bardzo wolnym gotowaniu. Jej sosy zaczynały się gotować dzień przed podaniem!

Dzisiaj cannelloni jest bardzo popularne i często gości na stołach w różnych krajach. Moda na kuchnię włoską trwa.
ProponujÄ™ przepis na tradycyjne cannelloni, podobne do tego, jakie serwowano w Sorrento.

Składniki :
350 g mieszanego mięsa mielonego,
2 łyżki oleju.
1 cebula,
1 zÄ…bek czosnku.
1/2 pęczka oregano,
200 g pokrojonych pomidorów (z puszki),
1 łyżeczka marynowanego zielonego pieprzu, czarny pieprz,
16 rurek cannelloni
250 g sera ricotta,
375 ml mleka.
4 łyżki startego parmezanu

Mięso mocno podsmażyć na rozgrzanym oleju. Cebulę i czosnek oczyścić, pokroić w kostkę, dodać do mięsa i przesmażyć. Oregano opłukać i osuszyć, listki poodrywać od gałązek i dodać do mięsa. Następnie dodać 4 łyżki pomidorów i zielony pieprz, smażyć ok. 5 minut na wolnym ogniu, stale mieszając. Mięso doprawić solą i pieprzem. Piekarnik rozgrzać do 200°C. Cannelloni napełnić farszem mięsnym i ułożyć w natłuszczonym naczyniu żaroodpornym. Ser wymieszać z mlekiem, doprawić solą i pieprzem. Resztę pomidorów ułożyć wokół cannelloni, na makaron wyłożyć ser z mlekiem, posypać parmezanem. Cannelloni piec ok. 30 minut.

Do tego proponuję czerwone wino, aby dopełnić naszego włoskiego doświadczenia!

--
www.gendai.pl
www.dlaurody.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Ile zadośćuczynienia?
Odwieczna walka IE vs Firefox a webmaster
Idea magnetycznej aktywacji paliw
Metody nauki języka angielskiego
Odzież ciążowa dla odważnych